
Waarom een onderzoek naar Urk zijn visserij verleden?
De Urker gemeenschap heeft honderden jaren als vissersgemeenschap op het eiland geleefd. Na de inpoldering hebben er veel veranderingen plaatsgevonden die onze gemeenschap drastisch laten veranderen. De verhalen en de gebeurtenissen van de Urker vissers wil stichting Urk in oorlogstijd vastleggen voor de toekomst.
De beide Wereldoorlogen hebben het vissen permanent gevaarlijker gemaakt dan de vroegere oorlogen. Doordat veel gevechten boven, onder en in de Noordzee hebben plaatsgevonden zijn er tijdens gevechten veel restanten in de Noordzee terecht gekomen. De gebruikte explosieven en wrakken van schepen of vliegtuigen zijn langdurige obstakels in de zee voor de visserman.
Na het beëindigen van beide Wereldoorlogen zijn er op grote schaal munitie voorraden gedumpt in de Noordzee. Waardoor de visserman zijn visgebieden is kwijtgeraakt en doordat op deze dumplocaties veel vis voorkomt het een keuze kan zijn om hier juist te gaan vissen met alle gevolgen van dien. Wat deze gevolgen zijn willen wij als stichting in kaart brengen.
Ook het onschadelijk van munitie en zeemijnen door verschillende krijgsmachten en het verliezen van gespecialiseerde explosieven op zee tijdens een storm heeft tot ongelukken bij Urker Vissers geleid.
Totaal gezien heeft dit onderzoek ons als Urkers maar ook voor andere betrokkenen veel te leren.
Bronnenlijst: Boeken
“Een zee van tranen ” schrijver Jurie van de Berg.
Bronnen: Krantenartikelen
Urkerland, datum, blz.
Bronnenlijst: Schriftelijke bronnen
Verzekeringsrapport UK-83
Dagboek: Louw Hoefnagel
Bronnenlijst: Interviews
Bakker – Jan – Geboortedatum:
Boer – Meindert – Geboortedatum:
Boer – Meindert – Geboortedatum:
Korf – Jacob – Geboortedatum:
Kramer – Jaap – Geboortedatum:
Kramer – Jan – Geboortedatum:
Napel ten Rijer – Geboortedatum:
Nentjes – Geert – Geboortedatum:
Pasterkamp – Sjoerd – Geboortedatum:
Post – Maarten – Geboortedatum:
Spronsen – Nico – Geboortedatum:
Bronnenlijst: openbare media
NOS Journaal – OD 1 – datum
