Chronologie van gebeurtenissen rondom Urk

Hier plaatsen wij alle gebeurtenissen rondom Urk tijdens beide Wereldoorlogen en militaire conflicten of gevolgen van militaire activiteiten op een Chronologische lijn.

1914

Hier komen de gebeurtenissen uit 1914

Urker soldaten gemobiliseerd.

Door de dienstplicht werden ook de Urker mannen opgeroepen om hun plicht te vervullen, bij de marine en landmacht en het onderdeel vesting artillerie in de Hollandse waterlinie en de kustverdediging. Om onze neutraliteit te bewijzen en te waarborgen.

1915

Hier komen de gebeurtenissen uit 1915

1916

Hier komen de gebeurtenissen uit 1916

1917

Hier komen de gebeurtenissen uit 1917

1918

Hier komen de gebeurtenissen uit 1918

1919

Hier komen de gebeurtenissen uit 1919

1920

Hier komen de gebeurtenissen uit 1920

1921

Hier komen de gebeurtenissen uit 1921

1922

Hier komen de gebeurtenissen uit 1922

1923

Hier komen de gebeurtenissen uit 1923.

1924

Hier komen de gebeurtenissen uit 1924.

1925

Hier komen de gebeurtenissen uit 1925

1926

Hier komen de gebeurtenissen uit 1926

1927

Hier komen de gebeurtenissen uit 1927.

1928

Hier komen de gebeurtenissen uit 1928

1929

Hier komen de gebeurtenissen uit 1929

1930

Hier komen de gebeurtenissen uit 1930

1931

Hier komen de gebeurtenissen uit 1931

1932

Hier komen de gebeurtenissen uit 1932

1933

Hier komen de gebeurtenissen uit 1933

1934

Hier komen de gebeurtenissen uit 1934

1935

Hier komen de gebeurtenissen uit 1935

1936

Hier komen de gebeurtenissen uit 1936

1937

Hier komen de gebeurtenissen uit 1937

1938

Hier komen de gebeurtenissen uit 1938

1939

Hier komen de gebeurtenissen uit 1939

1940

Hier komen de gebeurtenissen uit 1940

1941

Hier komen de gebeurtenissen uit 1941

10-4-1941 gesneuveld  sgt. George Henry Bishop (Engelse vliegenier) 12e SQDN Wellington (2)   W5375

10-4-1941 gesneuveld  sgt. George Henry Bishop (Engelse vliegenier) 12e SQDN Wellington (2)   W5375

Aangespoeld op de Dijk Urk – Kampen bij de Sluisput graf 612

1942

Hier komen de gebeurtenissen uit 1942

14-9-1942 Noodlanding / Crash van een Vickers  Wellington X9786F in het IJsselmeer bij Elburg. (Doornspiekerberg) (Enkele kilometers) De EB-40 heeft 1 overlevende en de slachtoffers aan boord genomen. De overlevende was: De Canadees Sgt. John Gartlan. De gesneuvelden waren: Pilot officer R.L.Hage – Sgt. A.K.Smith – Sgt. K.D. Jones – Sgt. D.Fischer

Bron: Elburger visserij in oorlogstijd van Arent thoe boecop

17-12-1942 Gesneuveld met Lancaster ED333 RAF 97 SQDN  Samuel Lorne Mc Burney Canadees 4 km ten Oosten van Urk.

17-12-1942 Gesneuveld met Lancaster ED333 RAF 97 SQDN  sgt. Stanley Finace Mattoon Canadees 4 km ten Oosten van Urk.

1943

Hier komen de gebeurtenissen uit 1943

Woensdag 12 mei 1943

Procesverbaal: Marechaussee gewest Arnhem groep Vollenhove. – Post Urk

Procesverbaal van het vinden van een parachute en een daaraan zittende duif. In het openbaar lichaam de Noord-Oostlijkepolder. 12 mei 1943.

Door: J van Dokkum en L. Loosman, beide wonende te Urk.

Op woensdag 12 mei 1943 , te omstreeks 17.15 uur, verschenen voor ons Harmen Visser , Opperwachtmeester en Harm Greven, wachtmeester der Marechaussee , beiden gestationeerd te Urk en behorende tot opgemelde groep:

1e. Jan van Dokkum, oud 11 jaar, zonder beroep en wonende te Urk, Wijk 6 – 29 en:

2e. Lubbert Loosman oud 11 jaar, zonder beroep en wonende te Urk , Wijk 6 – 30, die aangifte deden en als volgt verklaarden: 

“Hedenmiddag (12 mei 1943) te omstreeks 4 uur (16.00) gingen wij samen de Noord – Oostpolder in om wat brandhout zoeken. Wij liepen in de richting van den dijk Urk – Lemmer en toen wij op 1500 meter afstand van Urk in de Noord-Oostpolder waren , zagen wij daar ter plaatse op ongeveer 400 meter uit de dijk, een wit zeil liggen. Wij zagen dat er verschillende touwtjes aan dat zeiltje zaten, terwijl er tevens een cartonnen doosje onder aan het zeiltje was bevestigd. In dit doosje zat een doode duif. Daar wij dachten dat het hier een parachute betrof, hebben wij de doos met de doode duif van de parachute losgemaakt en weggegooid. De parachute hebben wij meegenomen. Andere voorwerpen lagen er niet in de nabijheid van de parachute. De parachute die wij aldaar hebben meegenomen naar Urk. Mijn vader Jacob Loosman) ei toen tegen ons, dat wij het naar het politiebureau moesten brengen. Daarom brengen wij de parachute naar hier. (Wij verbalisanten, nemen een witte kleine parachute van aangevers in beslag).”

In verband met vorenstaande werd door mij, 2e verbalisant, in samenwerking met den plaatselijken hoofd  van de luchtbescherming alhier, H. Brouwer, een onderzoek ingesteld op de plaats waar bedoelde jongens de parachute hadden gevonden. Wij zagen, dat op de aangegeven plaats een paar stukken carton lagen, welke waarschijnlijk tot doos hadden gediend. Kort daarbij lag een doode duif, naar de ringen , welke het dier om de pooten had, was dit waarschijnlijk een postduif. De kleur van de duif was” blauwband.” Om de beide pooten zat een ringetje, terwijl aan elk ringetje aan (een) groen kokertje zat. Tevens bevond zich om 1 poot een aluminium ring, waarop het volgende stond: A V M 90 Nurp 41. Andere kenmerken of voorwerpen werden op de duif niet aangetroffen. Onmiddellijk was een lid van de plaatselijke Duitse luchtwacht, die met het 1 en ander in kennis was gesteld, op de plaats waar de parachute was gevonden, aangekomen. Deze nam de ringen van de doode duif in beslag en de kokertjes, welke aan de 2 andere ringen zaten. 

De parachute werd eveneens in beslag genomen door den Commandant der plaatselijke Duitsche luchtwacht. 

De burgemeester van Urk is met het 1 en ander in kennis gesteld en de verschillende meldingen zijn op zijn last door het hoofd van de Luchtbescherming verricht. Daar er geen papieren bij gevonden bij het gevondene werden aangetroffen, kon er verder door ons niets worden vast gesteld. Waarvan door ons, verbalisanten, persoonlijk is opgemaakt dit proces-verbaal op den eed bij den aanvang onzer bediening afgelegd.

Gesloten te Urk, 13 mei 1943 (get) H.Visser. (get) H.Greven.

Afschrift vervaardigd door den wachtmeester H.Greven en is eensluidend met het origineel. 

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (Procesverbaal) eigenaar: familie Brouwer

13 -5-1943 Lancaster W4762 van het 50 sqdn  in het IJsselmeer.

 

Bron: Elburger visserij in oorlogstijd van Arent thoe boecop

27-5-1943 In Elburg 2 lichamen van de bemanning van de Lancaster W4762 in de haven aan land gebracht.

1e slachtoffer: Flying officer G.D.Priestley

2e slachtoffer onbekend.

De rest van de 7-koppige bemanning is ook omgekomen.

Bron: Elburger visserij in oorlogstijd van Arent thoe boecop

Zaterdag 12 juni 1943

Procesverbaal: Marechaussee gewest Arnhem groep Vollenhove. – Post Urk

Betreffende het neerstorten van een vliegtuig.

Op zaterdag 12 juni 1943 verscheen voor mij, Harmen Visser , Opperwachtmeester der Marechaussee wonende te Urk en behorende tot de gemelde groep. 

Riekelt Romkes , oud 64 jaar Visscher en wonende te Urk , wijk 3  no 42, aangifte doende en verklarende : Ik ben schipper op het vissersvaartuig UK 88 en oefen de visscherij uit op het IJsselmeer. Het was in de afgelopen nacht stil en hierdoor  konden wij niet visschen en hadden daarom het anker uit en waren in de kooi (bed) gegaan. Omstreeks 2 uur werd ik wakker omdat er zoveel vliegtuigen passeerden en ik kon direct  weer slapen. Omstreeks 2  3/4 uur hoorde ik plotseling en vliegtuig zeer laag komen. Ik ging onmiddellijk aan dek en zag toen dat er een brandende massa op het water lag. Het was kennelijk het vliegtuig, wat ik juist tevoren had gehoord en toen te water was gevallen en waarvan de benzine nog brandde op het water, Het is er ter plaatse diep. De vonken kwamen mij op de handen en de benzinelucht was zeer goed merkbaar. Daar ik bang was , dat ons houten vaartuig vlam zou vatten werd het anker onmiddellijk geligt en lieten wij ons vaartuig weg drijven. Het vliegtuig was op ongeveer 20 a 30 meter van ons in het water terecht gekomen. De plaats waar het vliegtuig ligt is ongeveer 7 a 8 kilometer van Urk verwijderd  in Noord Noord – Westelijke richting. Wij hebben geen personen gezien en ook geen bootje of iets dergelijks. Het was donker en wij hebben verder niets bijzonders gezien. Wat voor een vliegtuig het is geweest weet ik ook niet en ik kan geen nadere bijzonderheden opgeven. “

De vereischte meldingen zijn gedaan .

De Post-commandant,

(get) H.Visser

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (Procesverbaal) eigenaar: familie Brouwer

26-6-1943 De Engelse Lancaster mk 3  ED831 van het 9 sqdn an de RAF neergestort.

5-7-1943 om 13.40 uur werd door schipper Jan Willem aan ’t Goor van de EB 62 een drijvend lijk gevonden tussen Elburg en Urk, op stoomboot koers. Het lichaam werd geïdentificeerd als Sgt. William Slater (airgunner) met nummer 1575-183 hij was een bemanningslid van de Lancaster ED831 WS-H die 3 kilometer vanaf Hoorn in het IJsselmeer is neergestort.

Bron: Elburger visserij in oorlogstijd van Arent thoe boecop

18-7-1943 Begraven een Engelse vliegenier graf 612, sgt airman wonend te Groot-Brittannië, gesneuveld tussen november 1942 en juli 1943, aangespoeld bij Urk.

17-8-1943 Begraven een Engelse vliegenier graf 612, sgt airman wonend te Groot-Brittannië, gesneuveld tussen december 1942 en augustus 1943, aangespoeld bij Urk. 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

23-8-1943 Sneuvelen Sgt. Cecil Joseph Purcell 90 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

23-8-1943 Sneuvelen Sgt. Gordon Clarence  Jeffreys met de Stirling (3) EH937 van het 90 SQDN in het IJsselmeer nabij Elburg gevonden door Urker vissers. 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

23-8-1943 (Waarschijnlijk) ? Sneuvelen van de Australische Sgt. Kenneth William Longmore (25 jaar) met de Stirling (3) EH937

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1-9-1943 begrafenis Engelse vliegenier  Sgt. Cecil Joseph Purcell 90 SQDN gesneuveld op 23-8-1943 in het IJsselmeer in graf 611.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1-9-1943 begraven Sgt. Gordon Clarence  Jeffreys in graf 612. Gesneuveld op 23-8-1943 met de Stirling (3) EH937 van het 90 SQDN in het IJsselmeer nabij Elburg gevonden door Urker vissers. 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

13-11-1943 sneuvelen Amerikaanse vliegenier 2e Luitenant Walter J. Seller of Seiler gechrasht met de B-24 D4240973 in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

13-11-1943 sneuvelen Amerikaanse vliegenier Sgt. John L. Towning gechrasht met de B-24 D4240973 in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

22-11-1943 Sneuvelen van de Amerikaanse vliegenier (Tail Turret Gunner)  Sgt. William J. Sheeham met de B-24 nummer H47638 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

22-11-1943 Sneuvelen van de Engelse vliegenier Sgt. Edward Harald George Dyer met de Halifax (2) LW 286 van het 51 sqdn van de RAF .

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1-12-1943 Begraven in graf 611 op Urk  (Waarschijnlijk) ?   de Australische Sgt. Kenneth William Longmore (25 jaar) met de Stirling (3) EH937 die op 23-8-1943 in het IJsselmeer is verongelukt.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1944

Hier komen de gebeurtenissen uit 1944

Maandag 3 januari: Melding van meerdere doden van vermoedelijk 2 vliegtuigen in de  Noordoostpolder.

Luchtalarm van 1.15 – 2.15 

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar : familie Brouwer

Dinsdag 11 januari: Melding meerdere doden van 1 vliegtuig Z.W. c.a. 7-8 km van Urk.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Lijk aangebracht van Amerikaanse vlieger. Walter J. Seiler O-678476 T-43 0 2638 Winnamal Ave Chicago HL 9

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Donderdag 13 januari: Gemaal 4 lasder.  ??

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Begrafenis van Walter J. Seller of Seiler op Urk graf 611 aangespoeld op de dijk.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

Dinsdag 18 januari: Jan Oost 4 isolatie  n h  3 4  devies………..?? (slecht te vertalen)

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Donderdag  27  januari: 1 lijk aangebracht door UK 158 W.V.Urk 3 km noordwest van Urk Townine John . L 39542241 T.43 A/T june 5  Townine  3918 Walnut  S,T  Bill, Gal.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

29-1-1944 Begrafenis  van de Engelse vliegenier Sgt. Edward Harald George Dyer in graf 613 op Urk

22-11-1943 Gechraht met de Halifax (2) LW 286 van het 51 sqdn van de RAF .

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

Dinsdag 1 februari: D Andriessen vragen A Visser

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Dinsdag 8 februari: Lijk aangespoeld 7 km vanaf Urk – dijk Urk Lemmer.

Byer No 1606353 begraven 12 februari 1944 graf 613

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

12-2-1944 Begraven van de Amerikaanse vliegenier (Tail Turret Gunner)  Sgt. William J. Sheeham in graf 613 op Urk gecrasht met de B-24 nummer H47638 

Gevonden door een Urker visser  12 km Zuid West van Urk.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

 

Donderdag 17 februari: Lijk aangebracht door K de Vries UK 42 12 km zuidwest van Urk. William Sheehan 12124435 – T42 – 3 – A

ma – w – Sheehan 28 Ontario – R.D. Bellerose – NY  ? (NJ)- C

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

19-2-1944 Begrafenis van de Amerikaanse vliegenier Sgt. John L. Towning gechrasht met de B-24 D4240973 in het IJsselmeer op 13-11-1943 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

23-2-1944 gefusilleerd Jacobus Joseph Heijdra (Koos) geboren 9 -8-1918 te ’s Gravenhage. 

Koos is waarschijnlijk een kennis / verzetsvriend ? van Cornelis Kramer of zijn familie geweest.

Bron: document (Bidprentje) van stichting Urk in oorlogstijd geschonken door familie

Zaterdag 15 april: Rapport verzonden aan B & W betreffende de lage (coje) spanning welk aan de attones/antennes wordt gegeven. 6-1 in 170 Volt.  Naar 1 of 2 ………slecht leesbaar.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Maandag 17 april: Nadeel dat dan drie  allons. ? (slecht leesbaar)

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Maandag 29 mei: (2e pinksterdag): Lijk aangebracht door  UK 262  2,5 km  Z.Z.O. van Urk In een van de de  zakken een halskoord waarin geschreven HB 772 . Op andere borst kant  R.A.F. (Begraven 21 mei graf 614)

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

31-5-1944 Begraven in graf 614 op Urk een aangespoelde Engelse vliegenier (wonende te Groot-Brittannië) Verongelukt in het IJsselmeer tussen september 1943 en mei 1944.

Donderdag 1 juni: G2BVaren ? (slecht te lezen)

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Zaterdag 10 juni: Aangespoeld  op 10 km  dijk Urk – Lemmer een lijk. ?  (nationaliteit of naam ) onbekend (slecht leesbaar) begraven 13-6-1944 graf 614.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Dinsdag 13 juni begraven in graf 614 op Urk een  Amerikaanse vliegenier aangespoeld bij Urk – tussen september 1943 en mei 1944 verongelukt.

Dinsdag 13 juni: Aangebracht door UK 164 W. de Vries een lijk. Raymund Barzdo 704838 serving in the Polisch airforce Graf 614  begraven op 15-6-1944.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

13-6-1944 Sneuvelen van de Poolse vliegenier 1e Luitenant Jerzy Wradislaw Rozanski met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

13-6-1944 Sneuvelen van de Poolse vliegenier (Bomb aimer) 2e Luitenant Waclaw Bakun met de Lancaster (1) met nummer LL807  van het Poolse RAF 300 SQDN 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

13-6-1944 Sneuvelen van de Poolse vliegenier Korporaal Marian Wroblewski (Air gunner)  met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

13-6-1944 Sneuvelen van de Poolse vliegenier (Navigator) 2e Luitenant Mieczyslaw Hahn met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

13-6-1944 Sneuvelen van de Poolse vliegenier (Air Gunner) Cpl Rajmund Barzdo met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

15-6-1944 Begraven van de Poolse vliegenier (Air Gunner) Cpl Rajmund Barzdo in graf 614 op Urk

Gevonden door een vissersboot

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

Woensdag 21 juni:  Lijk aangebracht door W.sch.Polizei 21 gevonden  km Z.O. van Urk (Terry) ? W. Rozanski. (GAF) geboren 27-3-1910 RE 9  1818 04 Serving in the Polisch airforce. Pilot officer.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

22-6-1944 Begrafenis  van de Poolse vliegenier 1e Luitenant Jerzy Wradislaw Rozanski in graf 615 op Urk.

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

Woensdag 28 juni: Lijk aangespoeld dijk Urk – Lemmer 500 meter?   R.S. Hahn R.A.F. 2408 D3

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Donderdag 29 juni: Lijk aangespoeld op 10 km dijk Urk – Lemmer.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (G.W.agenda) eigenaar: familie Brouwer

Begrafenis  van de Poolse vliegenier Korporaal Marian Wroblewski (Air gunner) in graf 615 op Urk

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

29-6-1944 Begrafenis  van de Poolse vliegenier (Navigator) 2e Luitenant Mieczyslaw Hahn in graf 615 op Urk.

Aangespoeld bij Urk.

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer. 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

26-8-1944 Overlijden van Cornelis Kramer Wijk 3-77 hoofd Distributiedienst Urk en het verzetswerk  om onderduikers te voorzien van bonnen.

31-8-1944 Begrafenis van de Poolse vliegenier (Bomb aimer) 2e Luitenant Waclaw Bakun in graf 616 op Urk

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) met nummer LL807  van het Poolse RAF 300 SQDN 

Aangespoeld bij Urk

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

26-11-1944 Gesneuveld  in het IJsselmeer een Amerikaanse vliegenier 1e Luitenant Benjamin G. Rolfe met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling “

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

26-11-1944 Gesneuveld  in het IJsselmeer een Amerikaanse vliegenier Sgt. Richard W. Rimmer  met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling “

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

26-11-1944 Gesneuveld  in het IJsselmeer een Amerikaanse vliegenier Co-pilot   van de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling “

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1945

Hier komen de gebeurtenissen uit 1945

17-3-1945 Gevonden door visser Albert Koffeman een Amerikaanse vliegenier 1e Luitenant Benjamin G. Rolfe met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling ” 17-3-1945 

26-11-1944 Gesneuveld  in het IJsselmeer

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

20-3-1945 Begrafenis van een Amerikaanse vliegenier 1e Luitenant Benjamin G. Rolfe met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling ” in graf 616 op Urk.

17-3-1945 Gevonden door visser Albert Koffeman

26-11-1944 Gesneuveld  in het IJsselmeer

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

Hoogstwaarschijnlijk is Urk op 18 april bevrijd door het Canadese regiment “The Queen own rifles” die via Lemmer over de dijk zijn gekomen met 1 of meerdere jeeps. Zij hebben Urk en de situatie langs de dijken geïnspecteerd. Major W.J.Weir moest deze inlichtingen verzamelen om het gevaar van Duitse aanvallen op de Noordoostpolder en Urk in kaart te brengen en maatregelen te treffen. Het bezoek aan Urk was kort en functioneel voor overleg met de bestuurders van Urk. Toch is er 1 foto gemaakt.

5-5-1945 Begraven Duitse militair of vliegenier. Mogelijk een bemanningslid uit de JU 88 G-6  nr: 21792

aangespoeld op Urk. begraven in graf 623 op Urk.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

10-6-1945 Begrafenis een Amerikaanse vliegenier Co-pilot in graf 616 op Urk 

?-6-1945 Gevonden op dijk Urk – Kampen 

26-11-1944 Gecrasht  in het IJsselmeer met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling “

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

18-6-1945 Begraven  een Amerikaanse vliegenier Sgt. Richard W. Rimmer in graf 617 op Urk

?-6-1945 Gevonden op de dijk Urk – Kampen

26-11-1944 Gecrasht met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling “

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1946

Hier komen de gebeurtenissen uit 1946

?-?-1946 Herbegraven een Duitse militair of vliegenier. Te Ysselstein graf nr: CK-11-273 / AN-5-120   Mogelijk een bemanningslid uit de JU 88 G-6  nr: 21792 

? – ? -1945 aangespoeld op Urk.

5-5-1945  Begraven in graf 623 op Urk.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

?-4-1946 Herbegraven  1e Luitenant Benjamin G. Rolfe  ” 

20-3-1945 Begrafenis in graf 616 op Urk.

17-3-1945 Gevonden door visser Albert Koffeman

26-11-1944 Gecrasht  in het IJsselmeer met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

?-4-1946 Herbegraven van  de Amerikaanse vliegenier Sgt. Richard W. Rimmer in Neuville 

18-6-1945 Begraven  een Amerikaanse vliegenier Sgt. Richard W. Rimmer in graf 617 op Urk

?-6-1945 Gevonden op de dijk Urk – Kampen

26-11-1944 Gecrasht met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling “

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

10-6-1945 Begrafenis een Amerikaanse vliegenier Co-pilot in graf 616 op Urk 

?-6-1945 Gevonden op dijk Urk – Kampen 

26-11-1944 Gecrasht  in het IJsselmeer met de B-17 G  nr: 42-102565 “The Ugly Duckling “

?-?-1946 Herbegraven in Neuville

en daarna overgebracht naar de U.S.A.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

 

4-1-1946 Herbegrafenis   (Waarschijnlijk) ?  van de Australische Sgt. Kenneth William Longmore (25 jaar) op Neuville ??? 

Bemanningslid uit de Stirling (3) EH937 die op 23-8-1943 in het IJsselmeer is verongelukt.

1-12-1943 Begraven op Urk graf 611

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

4-1-1946  Herbegrafenis van Walter J. Seller of Seiler in Neuville

op Urk begraven geweest in graf 611 aangespoeld op de dijk.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

4-1-1946 Herbegrafenis  van de Amerikaanse vliegenier (Tail Turret Gunner)  Sgt. William J. Sheeham in Neuville. Die op  12-2-1944 Begraven was in graf 613 op Urk gecrasht met de B-24 nummer H47638 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

20-8-1946 Begrafenis van Samuel Lorne  Mc Burney op Urk in graf 617

17-12-1942 Gesneuveld met Lancaster ED333 RAF 97 SQDN  Samuel Lorne Mc Burney Canadees 4 km ten Oosten van Urk gevonden in  1946 tijdens baggerwerkzaamheden bij de Karel Doormanweg.

20-8-1946 begrafenis van sgt. Stanley Finace Mattoon

17-12-1942 Gesneuveld met Lancaster ED333 RAF 97 SQDN  sgt. Stanley Finace Mattoon Canadees 4 km ten Oosten van Urk gevonden in 1946.

27 september 1946 – defenitieve vaststelling overlijden Pieter Brouwer.

Brief van het informatie bureau van Nederlandse Rode kruis ’s Gravenhage – Benoordenhoutseweg 7 aan den Heer H.Brouwer Noordweg 31 – Urk

Hiermede vervul ik de droeve plicht U mede te deelen, zij het wellicht ten overvloede, dat: Pieter Brouwer, geboren 22 november 1919 te Urk, op 30 mei te Ludwiglust is overleden, en aldaar is  begravenop het kerkhof “Neuer Ehrenteil ” rechts 3e rij no 1.

Het bovenstaande werd mij medegedeeld door het centraal Tracing Bureau UNRRA.

Tot mijn spijt staan mij geen verdere gegevens ten dienste.

Ik wil niet nalaten u hierbij de deelneming te betuigen van het Nederlandse Roode kruis, met dit voor de de nabestaanden zoo smartelijk verlies.

De FGD. Directeur

J. van de Vosse.

Bron: H.Brouwer Luchtbescherming (Brief) eigenaar: familie Brouwer

1947

Hier komen de gebeurtenissen uit 1947

7 – 2 1947 Brief koningin Wilhelmina   paleis Noordeinde  ’s Gravenhage

Den Heere H.C. Kramer wijk 3 – 77  Urk

Als leider van de Distributie – dienst heeft Uw zoon Cornelis, die U zoo dierbaar was, niet geaarzeld talrijke bonnen maandelijks ter beschikking te stellen ten behoeve van de onderduikers. Hij wist , welke straffen hierop stonden, wanneer de vijand hierachter zou komen. Nochtans aarzelde hij nimmer  zijn leven lief te hebben om dat van anderen te redden. Van een niet te sterke gezondheid , kon hij de zenuwsloopende spanningen niet langer dragen en hij stierf op 26 augustus 1944 aan een hartzwakte. 

Ik kom U en de overige familieleden bij dit zware verlies alsnog mijn oprechte deelneming betuigen. Met trots zal ik zijn daden blijven gedenken. Moge zijn nagedachtenis U een steun in het verdere leven blijven.

Wilhelmina

Bron: document van stichting Urk in oorlogstijd geschonken door familie

18-7-1947

10-4-1941 gesneuveld  sgt. – George Henry Bishop (Engelse vliegenier) 12e SQDN Wellington (2)   W5375

Aangespoeld op de Dijk Urk – Kampen bij de Sluisput graf 612

Herbegraven te Amersfoort (Oud Leusden, rij 8, graf 171) 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

18-7-1943 Begraven een – Engelse vliegenier graf 612, sgt airman wonend te Groot-Brittannië, gesneuveld tussen november 1942 en juli 1943, aangespoeld bij Urk.

Herbegraven te Amersfoort op 18-7-1947 (Oud Leusden, rij 8 graf 172) 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

17-8-1943 Begraven een – Engelse vliegenier graf 612, sgt airman wonend te Groot-Brittannië, gesneuveld tussen december 1942 en augustus 1943, aangespoeld bij Urk. 

Herbegraven te Amersfoort op 18-7-1947, (Oud Leusden), rij 9 , graf 189

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

17-12-1942 Gesneuveld met Lancaster ED333 RAF 97 SQDN  – Samuel Lorne Mc Burney Canadees 4 km ten Oosten van Urk gevonden in  1946 tijdens baggerwerkzaamheden bij de Karel Doormanweg.

20-8-1946 Begraven op Urk graf 617 

Herbegraven te Amersfoort op 18-7-1947 (Oud Leusden) rij 13 Collectief graf 208-210

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

17-12-1942 Gesneuveld met Lancaster ED333 RAF 97 SQDN  sgt. – Stanley Finace Mattoon Canadees 4 km ten Oosten van Urk gevonden in 1946.

20-8-1946 begrafenis van sgt. Stanley Finace Mattoon op Urk graf 617

Herbegraven te Amersfoort op 18-7-1947 (Oud Leusden) rij 13 Collectief graf 208-210

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1-9-1943 begrafenis Engelse vliegenier  Sgt. –  Cecil Joseph Purcell 90 SQDN gesneuveld op 23-8-1943 in het IJsselmeer in graf 611.

Herbegraven te Amersfoort op 18-7-1947 (Oud Leusden) rij 9 graf  185

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

1-9-1943 begraven Sgt. Gordon Clarence  Jeffreys in graf 612. Gesneuveld op 23-8-1943 met de Stirling (3) EH937 van het 90 SQDN in het IJsselmeer nabij Elburg gevonden door Urker vissers. 

Herbegraven te Amersfoort op 18-7-1947 (Oud Leusden) rij 9 graf  187

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

Herbegraven te Amersfoort op 18-7-1947 (Oud Leusden) rij 9 graf  181

31-5-1944 Begraven in graf 614 op Urk een aangespoelde Engelse vliegenier (wonende te Groot-Brittannië) Verongelukt in het IJsselmeer tussen september 1943 en mei 1944.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

18-7-1947 Herbegrafenis   van de Engelse vliegenier Sgt. Edward Harald George Dyer in Amersfoort (Oud Leusden) rij 9 graf 188.

29-1-1944 Begrafenis in graf 613 op Urk

22-11-1943 Gechraht met de Halifax (2) LW 286 van het 51 sqdn van de RAF .

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

18-7-1947 Herbegrafenis   van de Poolse vliegenier 1e Luitenant Jerzy Wradislaw Rozanski in Amersfoort (Oud Leusden) rij 12 , graf 202

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN Gevonden door een vissersboot op het IJsselmeer.

22-6-1944 Begrafenis in graf 615 op Urk.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

18-7-1947 Herbegrafenis van de Poolse vliegenier (Bomb aimer) 2e Luitenant Waclaw Bakun te Amersfoort (Oud Leusden) rij 12 , graf 207.

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) met nummer LL807  van het Poolse RAF 300 SQDN 

Aangespoeld bij Urk

31-8-1944 Begrafenis in graf 616 op Urk

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

18-7-1947 Herbegrafenis   van de Poolse vliegenier Korporaal Marian Wroblewski (Air gunner) in Amersfoort (Oud Leusden) rij 12, graf 204

29-6-1944 Begrafenis in graf 615 op Urk

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

Herbegrafenis  van de Poolse vliegenier (Navigator) 2e Luitenant Mieczyslaw Hahn in Amersfoort (Oud Leusden) rij 12 graf 206

29-6-1944 Begrafenis in graf 615 op Urk.

Aangespoeld bij Urk.

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer. 

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

18-7-1947 Herbegrafenis van de Poolse vliegenier (Air Gunner) Cpl Rajmund Barzdo in Amersfoort (Oud Leusden) rij 12, graf 203

15-6-1944 Begraven in graf 614 op Urk

Gevonden door een vissersboot

13-6-1944 Gecrasht met de Lancaster (1) nummer LL807 van het Poolse  RAF 300 SQDN in het IJsselmeer.

Bron: Begraafregister en grafregister Oude kerkhof – Urk

3 october 1947 

Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie

De heer H.Brouwer

Noordweg 31

Urk

Zeer geachte heer,

Indertijd was U zo vriendelijk ons een foto toe te zenden betreffende de begrafenis van een Geallieerde piloot. U zegde ons toe, over dit onderwerp zo nodig nog andere foto’s te onzer beschikking kunnen stellen. Naar aanleiding hiervan heb ik u op 7 augustus 1946 geschreven. Wellicht hebben omstandigheden u verhinderd hierop nader in te gaan. Mag ik over deze aangelegenheid nog iets van u vernemen?

Voor uw antwoord, dat ik met belangstelling tegemoet zie, sluit ik een enveloppe in.

Met de meeste hoogachting,

Drs. L. de Jong

Chef van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie.

1948

Hier komen de gebeurtenissen uit 1948

1949

Hier komen de gebeurtenissen uit 1949

1950

Hier komen de gebeurtenissen uit 1950

1951

Hier komen de gebeurtenissen uit 1951

1952

Hier komen de gebeurtenissen uit 1952

1953

Hier komen de gebeurtenissen uit 1953

1954

Hier komen de gebeurtenissen uit 1954

1955

Hier komen de gebeurtenissen uit 1955

1956

Hier komen de gebeurtenissen uit 1956

1957

Hier komen de gebeurtenissen uit 1957

1958

Hier komen de gebeurtenissen uit 1958

1959

Hier komen de gebeurtenissen uit 1959

1960

Hier komen de gebeurtenissen uit 1960

1961

Hier komen de gebeurtenissen uit 1961

1962

Hier komen de gebeurtenissen uit 1962

1963

Hier komen de gebeurtenissen uit 1963

1964

Hier komen de gebeurtenissen uit 1964

1965

Hier komen de gebeurtenissen uit 1965

1966

Hier komen de gebeurtenissen uit 1966

1967

Hier komen de gebeurtenissen uit 1967

1977

Hier komen de gebeurtenissen uit 1977

1978

Hier komen de gebeurtenissen uit 1978

1979

Hier komen de gebeurtenissen uit 1979

1980

Hier komen de gebeurtenissen uit 1980

1981

Hier komen de gebeurtenissen uit 1981

1982

Hier komen de gebeurtenissen uit 1982

1983

Hier komen de gebeurtenissen uit 1983

1984

Hier komen de gebeurtenissen uit 1984

1985

Hier komen de gebeurtenissen uit 1985

1986

Hier komen de gebeurtenissen uit 1986

1987

Hier komen de gebeurtenissen uit 1987

1988

Hier komen de gebeurtenissen uit 1988

1989

Hier komen de gebeurtenissen uit 1989

1990

Hier komen de gebeurtenissen uit 1990

1991

Hier komen de gebeurtenissen uit 1991

1992

Hier komen de gebeurtenissen uit 1992

1993

Hier komen de gebeurtenissen uit 1993

1994

Hier komen de gebeurtenissen uit 1994

1995

Hier komen de gebeurtenissen uit 1995

1996

Hier komen de gebeurtenissen uit 1996

1997

Hier komen de gebeurtenissen uit 1997

1998

Hier komen de gebeurtenissen uit 1998

1999

Hier komen de gebeurtenissen uit 1999

2000

Hier komen de gebeurtenissen uit 2000

2001

Hier komen de gebeurtenissen uit 2001

2002

Hier komen de gebeurtenissen uit 2002

2003

Hier komen de gebeurtenissen uit 2003

2004

Hier komen de gebeurtenissen uit 2004

2005

Hier komen de gebeurtenissen uit 2005

2006

Hier komen de gebeurtenissen uit 2006

2007

Hier komen de gebeurtenissen uit 2007

2008

Hier komen de gebeurtenissen uit 2008

2009

Hier komen de gebeurtenissen uit 2009

2010

Hier komen de gebeurtenissen uit 2010

2011

Hier komen de gebeurtenissen uit 2011

2012

Hier komen de gebeurtenissen uit 2012

2013

Hier komen de gebeurtenissen uit 2013

2014

Hier komen de gebeurtenissen uit 2014

2015

Hier komen de gebeurtenissen uit 2015

2016

Hier komen de gebeurtenissen uit 2016

2017

Hier komen de gebeurtenissen uit 2017

2018

Hier komen de gebeurtenissen uit 2018

2019

Hier komen de gebeurtenissen uit 2019

2020

Hier komen de gebeurtenissen uit 2020

2021

Hier komen de gebeurtenissen uit 2021

2022

Hier komen de gebeurtenissen uit 2022

2023

Hier komen de gebeurtenissen uit 2023

2024

Hier komen de gebeurtenissen uit 2024

2025

Hier komen de gebeurtenissen uit 2025

2026

Hier komen de gebeurtenissen uit 2026

Scroll naar boven